Feng Shui

Energetyczna aranżacja wnętrz

Feng Shui (z chińskiego - wiatr i woda) jest starożytnym sposobem planowania pomieszczenień oraz mebli w ich wnętrzu w taki sposób, by były zgodne z naturą. Odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów umożliwia swobodny przepływ energii między pięcioma żywiołami, dodając sił witalnych mieszkańcom. Dzięki prostym podstawowym zasadom, planowano rozmieszczenie całych wsi, a nawet miast. Na co zwrócić uwagę, planując wystrój mieszkania zgodnie z zasadami Feng Shui?

Wpływ Feng Shui na życie

Mieszkanie stanowi odzwierciedlenie wnętrza osób, które w nim mieszkają. Doświadczeni mistrzowie aranżacji wnętrz z łatwością będą w stanie wskazać, który obszar życia domowników przeżywa kryzys. Ma na to wpływ między innymi zablokowany przepływ dobrych energii Chi. Ich przeciwieństwem okazuje się przygnębiająca energia Sha, odbierająca chęci do życia i interakcji. Odpowiedni wystrój lokum możne jednak całkowicie odmienić życie jego mieszkańców. Zastosowanie zasad Feng Shui pozwoli zapomnieć o problemach zarówno w domu, jak i w pracy. Biura urządzone z szacunkiem do mocy żywiołów sprawiają, że pracownicy osiągają o wiele lepsze wyniki w pracy. To także mniejsza szansa na intrygi i nieprzyjemności między pracownikami. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami harmonicznego przepływu Chi i zacząć życie na nowo!

Zasady Feng Shui

Istnieją trzy nierozłączne reguły planowania układu pomieszczeń oraz ich umeblowania. Tylko mieszkania spełniające każdą z nich będą gwarantować swobodny przepływ energii Chi, która krąży we wszechświecie. Zaburzenia przepływu energii niekorzystnie wpływają na samopoczucie ludzi. Każda z zasad ma swoje uzasadnienie, dlatego warto zapoznać się głębiej z wszystkimi zasadami Feng Shui.

  • Zasada Yin i Yang
  • Zasada siatki bagua
  • Zasada żywiołów

Poza trzema żelaznymi regułami, istnieją również nieco mniej rygorystyczne przepisy. Filozofia Feng Shui to przede wszystkim nauka życia w harmonii ze sobą oraz z naturą. Dobrymi nawykami ułatwiającymi przepływ energii jest pilnowanie porządku i dbanie o swoje przedmioty. Posiadanie zamkniętych mebli zamiast otwartych wieszaków również może mieć pozytywny wpływ na życie mieszkańców. Warto pozbywać się regularnie nieużywanych przedmiotów oraz starych dokumentów, by nie zagracały mieszkania. To również zaproszenie dla nowych doświadczeń. Zepsute urządzenia warto spróbować naprawić, by nadać im nowy cel. Dużą rolę odgrywają także zadbane rośliny, warto więc poświęcić im dodatkową uwagę.

Zasada Yin i Yang

Yin oraz Yang reprezentują dwie wzajemnie przyciągające i uzupełniające się siły. Chcąc zapewnić sobie harmonijny rozwój, żadna z nich nie może zostać pominięta urządzając mieszkanie. Współgrające elementy do siebie dążą, zapewniając balans w swej przeciwstawności. Siła Yin utożsamiana jest ze spokojem i relaksem. Wyciszenie i odpoczynek kojarzy się przede wszystkim z sypialnią i salonem, dlatego właśnie te pomieszczenia warto przygotować w duchu Yin. Element Yang z kolei odpowiada za siłę i aktywność, dlatego warto poświęcić mu szczególną uwagę w domowym biurze, kuchni lub sali ćwiczeń.

Zasada siatki bagua

Siatka bagua to diagram składający się z dziewięciu kwadratowych bloków. Zastosowanie siatki na etapie planowania mieszkania pomoże zaprojektować przestrzeń, która zapewni dobre samopoczucie. Wystarczy nanieść diagram na plan mieszkania, by odkryć jak przygotować jego wewnętrzny układ. Każda strefa odpowiada za inny element życia, który może być wspierany dzięki zastosowaniu odpowiedniego wystroju, kolorów ścian oraz dekoracji. Czym charakteryzuje się każda ze stref?



Zasada siatki bagua

Siatka bagua to diagram składający się z dziewięciu kwadratowych bloków. Zastosowanie siatki na etapie planowania mieszkania pomoże zaprojektować przestrzeń, która zapewni dobre samopoczucie. Wystarczy nanieść diagram na plan mieszkania, by odkryć jak przygotować jego wewnętrzny układ. Każda strefa odpowiada za inny element życia, który może być wspierany dzięki zastosowaniu odpowiedniego wystroju, kolorów ścian oraz dekoracji. Czym charakteryzuje się każda ze stref?

1 - Kariera i życiowa droga
Woda
Zalecane kolory to czarny, ciemne czerwienie
Przedmioty szklane, lustra, fontanna z wodą

2 - Partnerstwo i związki
Ziemia
Zalecany kolor to różowy
Przedmioty podwójne, związane z intymnością i miękkie

3 - Rodzina
Drzewo
Zalecane kolory to zieleń i niebieski
Przedmioty z drewna, zdjęcia najbliższych, pionowe dekoracje przypominające drzewa

4 - Bogactwo i dostatek
Drzewo
Zalecane kolory to złoto i fiolety
Przedmioty związane z wysokim statusem oraz te, za które czuje się wdzięcznym

5 - Harmonia
Ziemia
Zalecane kolory to żółty, pomarańczowy
Przedmioty związane z tworzeniem, otwarta przestrzeń, kwadratowe bryły

6 - Podróże i przyjaźnie
Metal
Zalecane kolory to szarości
Przedmioty związane z podróżami, symbole bliskich osób

7 - Dzieci i kreatywność
Metal
Zalecane kolory to biel i pastele
Przedmioty zachęcające do rozmyślań, metalowe, owalne

8 - Wiedza
Ziemia
Zalecane kolory to zielenie i ciemne błękity
Przedmioty związane ze spokojem i nauką

9 - Sława i uznanie
Ogień
Zalecane kolory to czerwień
Przedmioty związane ze światłem, trójkąty jako dekoracje i skórzane dodatki

Zasada żywiołów

Wystrój Feng Shui opiera się przede wszystkim na pięciu żywiołach, za które chińczycy uznają Drewno, Ogień, Ziemię, Metal i Wodę. Powiązania między nimi mają największy wpływ na przepływ życiodajnej energii Chi, która przejawia się każdego dnia w naturalnych procesach. Niektóre z nich wzajemnie się wspierają, inne ograniczają działanie sąsiadów. Jak poprawnie wiązać ze sobą elementy?


Wystrój pomieszczeń Feng Shui

Znając podstawowe zasady, można przejść do urządzania wnętrz. O ile na etapie planowania swojego domu można mieć wpływ na rozmieszczenie pomieszczeń, tak w przypadku mieszkań od dewelopera jest się skazanym na narzucony układ. Nawet w takich okolicznościach można jednak ułatwić przepływ energii Chi, dzięki umiejętnemu zastosowaniu dodatków i kolorów. Pamiętając o zasadzie Yin i Yang, każde pomieszczenie powinno wspierać konkretne działania na każdym etapie dnia. Jak urządzić najważniejsze pomieszczenia w domu zgodnie z duchem Feng Shui?

Feng Shui w salonie

To pokój przeznaczony do odpoczynku, dlatego należy skupić się na wspieraniu mocy Yin. Urządzając salon, warto zadbać o jego dobre nasłonecznienie. Pokój rodzinny powinien być przestronny i zapewniać wygodny dostęp do każdego elementu wystroju. Budując swój własny dom, nie powinno się umieszczać okien i drzwi na przeciwko siebie. W przeciwnym wypadku warto rozdzielić linię meblami lub wysokimi roślinami. Najlepszymi kolorami ścian mogą być żółte i pomarańczowe lub nieco bardziej chłodne, jak błękit. Funkcją salonu jest odpoczynek, dlatego najważniejszym meblem staje się kanapa o okrągłych kształtach. To właśnie w okół niej planuje się pozostały wystrój. Na środku pomieszczenia warto umieścić obszerny stół. Należy unikać także umieszczania telewizora i kominka obok siebie, gdyż należą do przeciwnych żywiołów. W salonie nie warto zagracać przestrzeni zbędnymi dodatkami - warto jednak zainwestować we wzmacniające moc słońca lustra.

Feng Shui w kuchni

Aby uniknąć blokady energetycznej w kuchni, najważniejszym aspektem staje się odpowiednie rozdzielenie sprzętów AGD. Dobrym przykładem jest na przykład kuchenka i zmywarka - ogień i woda. Przeciwne żywioły nie mogą być ze sobą łączone. Warto rozdzielić je przynajmniej jedną szafką albo rośliną (element drewna). Ze względu na ograniczoną przestrzeń oraz możliwości wystroju, warto zastosować wspierające przepływ energii remedia, czyli elementy dekoracyjne o niezwykłych właściwościach. Najpopularniejsze z nich to żaby, monety lub chińskie dzwonki z rurek. Popularne stają się również rozpraszające światło kryształy, obrazy związane z naturą oraz lustra Feng Shui.

Feng Shui w sypialni

Jako pokój do odpoczynku, sypialna powinna wspierać energię Yin. Warto urządzić ją w sposób, który będzie potrafił pobudzić energię, ale też ją uspokoić. Zdrowy kontrast zapewnia harmonię energetyczną i zdrowy wypoczynek. Najważniejsza zasad głosi, że łóżko nie powinno posiadać metalowych ram. Nie zaleca się także łóżek wodnych, które nie są naturalnym elementem sprzyjającym snom. Dużo lepiej sprawdzają się łóżka drewniane, wspierające rozwój. Powinno znajdować się ono z daleka od drzwi wejściowych, mocno dociśnięte do ściany. W przeciwieństwie do salonu, lustra nie są zalecane - pobudzają energię, która może zaburzać sen - podobnie jak metalowe ramy. Na czas snu, warto zasłaniać okna i elektroniczne sprzęty chustą.

Feng Shui w ogrodzie

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na wszystkie żywioły. Oczko wodne i miejsce na palenisko to niezbędne elementy, dzięki którym można osiągnąć harmonię. Również w ogrodzie warto stosować siatkę bagua, która ułatwi rozplanowanie dekoracji. Ogród nie powinien mieć także jednego, dominującego elementu - każda dekoracja powinna odgrywać taką samą rolę. Między poszczególnymi elementami wystroju należy poprawić zawiłe, kamieniste ścieżki.